перейти до основного змісту

Навіґативний ланцюжок Навіґативний ланцюжок

Відображення мережевого вмісту Відображення мережевого вмісту

Międzynarodowy Konkurs Ortograficzny z Języka Ukraińskiego

Międzynarodowy Konkurs Ortograficzny z Języka Ukraińskiego jest imprezą naukowo-dydaktyczną organizowaną rokrocznie od 2016 roku, którą poprzedzał organizowany od 10 lat Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny z Języka Ukraińskiego (pierwsza edycja odbyła się 10 marca 2006, ostatnia 20-21 marca 2015 roku). Udział w Konkursie brali wtedy studenci z akademickich ośrodków ukrainistycznych w Polsce: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego (Katedra Ukrainistyki IFWsch oraz Katedra Ukrainoznawstwa). Było to znakomitym sposobem nawiązywania kontaktów środowiskowych oraz konfrontacji naszych studentów z innymi ośrodkami i efektami ich oferty edukacyjnej.

Od roku 2016 Konkurs rozszerza swój zasięg i wychodzi poza granice Polski. W poszczególnych edycjach konkursu brali udział studenci uczący się języka ukraińskiego jako obcego z takich krajów, jak: Austrii, Bułgarii, Brazylii, Białorusi, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Kanady, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Węgier, Włoch, Wielkiej Brytanii. Lista krajów nie jest ostateczna i może się powiększyć.

Organizowana przez nas impreza o charakterze naukowo-dydaktycznym jest doskonałą promocją krakowskiej ukrainistyki oraz samego Uniwersytetu na forum międzynarodowym. Jest to też okazja do spotkania studentów filologii ukraińskiej ze wszystkich ośrodków w Polsce i na całym świecie. Siedem edycji Konkursu w międzynarodowej formule pokazały, że zarówno na poziomie studenckim, jak i kadry dydaktycznej, kontakty te owocują wymianą międzynarodową, stypendiami i dobrze służą rozwojowi filologii ukraińskiej jako kierunkowi studiów. Krakowskie konkursy ortograficzne stały się od 17 lat tradycją i znakiem firmowym filologii ukraińskiej, dzięki czemu jesteśmy dobrze znani w Polsce, a od siedmiu lat także w świecie.