Do Ukrainy w 20 minut

Seria podcastów zrealizowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie towarzysząca wystawie „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”. O Ukrainie, jej historii i kulturze rozmawiają dr hab. Katarzyna Kotyńska (Instytut Slawistyki PAN), mgr Joanna Majewska i dr Tomasz Hodana. Rozmowy prowadzi Bartosz Panek.

Kozacki Barok

Podcast o sytuacji religijnej w Ukrainie i jej genezie. Katarzyna Kotyńska i Tomasz Hodana opowiadają o tym, że hybrydowość Ukrainy widoczna jest także w religii, mieszającej wpływy prawosławne, grekokatolickie, muzułmańskie i żydowskie. Podcast mówi także o historycznym fenomenie prawosławia kijowskiego, bardziej otwartego na inne religie oraz o ukraińskim baroku, w którym dominował język polski.

Kijowski Spacerownik

Rozmowa na temat Kijowa jako „matki grodów” ruskich i stolica niepodległej Ukrainy. Joanna Majewska i Tomasz Hodana opowiadają o różnych obliczach Kijowa i o tym, jak zmieniały się one przez wieki. Ruszymy na przechadzkę ulicami miasta, a nasi przewodnicy pokazują nam serce duchowego Kijowa, jego kulturalną duszę i centrum władzy politycznej. Nie zabraknie w tej opowieści historii najnowszej. Kierunek wyjścia do rozmowy określa pomnik „Matja Ojczyzna”.

Tatarzy - swoi choć inni

Podcast o „Innych” czyli etnicznych i narodowych mniejszościach Ukrainy. Joanna Majewska i Tomasz Hodana rozmawiają o obecności Tatarów w przestrzeni publicznej Ukrainy oraz o tym, jak bardzo tę obecność zmienił ich udział w Rewolucji Godności oraz aneksja Krymu. Tatarska „inność” stanowi punkt wyjścia do rozważań szerszych: o źródłach różnorodności narodowej i etnicznej Ukrainy oraz o głośnym projekcie „Ukrainer”.

Posłuchaj na Spotify

Charków, konstruktywizm i dziedzictwo sowieckie

Katarzyna Kotyńska i Joanna Majewska opowiadają o sowieckich korzeniach planowania przestrzennego i urbanistycznego Charkowa, o jego tradycjach kulturalnych i śladach „rozstrzelanego odrodzenia” – grupy literatów i architektów z lat 20. XX w., których większość została zamordowana przez NKWD. Jakie znaczenie dla Charkowa mają surowce naturalne, w tym węgiel, dlaczego miasto nie podzieliło losu Doniecka i jaką rolę odegrali w tym współcześni artyści, tacy jak Serhij Żadan? – oto pytania, które stawiają sobie rozmówczynie.

Język pod butem imperium

Rozmowa Katarzyny Kotyńskiej i Joanny Majewskiej o współczesnym ukraińskim języku i jego korzeniach. Czy Ukraina jest państwem dwujęzycznym a może wielojęzycznym? Jakie znaczenie, polityczne i społeczne ma to, jakim językiem posługują się Ukraińcy? Jak mocno obecny jest język rosyjski w przestrzeni publicznej i czym jest zmora tłumaczy, surżyk?

Wyszywanka i ludowe geny

Korzenie ludowe są najbardziej powszechnym elementem ukraińskiej świadomości, a wielu współczesnych Ukraińców jest niezwykle przywiązanych do ludowych tradycji, tekstów, rytuałów czy wzorów. Katarzyna Kotyńska nawiązuje do traumy Wielkiego Głodu, a także do lat 90. ub. wieku, kiedy to kryzys gospodarczy przebudził „wiejskie geny” Ukraińców. W rozmowie o ludowym wizerunku Ukrainy nie może zabraknąć wyszywanki, nie tylko jako tradycyjnego chłopskiego stroju, ale i manifestacji tożsamości ukraińskiej.

Ruś, Kozacy, niepodległość

Dla wielu krajów Ukraina to państwo istniejące przez ostatnie 30 lat — a czym jest dla samych Ukraińców? Dlaczego w oficjalnych przekazach na temat ukraińskiej państwowości króluje św. Włodzimierz, a w popkulturze Kozacy? Joanna Majewska i Tomasz Hodany zastanawiają się także nad problematycznym dziedzictwem Ukrainy sowieckiej.

W stepie szerokim

Katarzyna Kotyńska i Tomasz Hodana rozmawiają o tym, gdzie leży Ukraina, czy Ukraina to step i skąd się wzięła jej nazwa. Słuchacze poznają podstawy ukraińskiej geografii, opartej na olbrzymiej różnorodności poszczególnych regionów. Ważnym elementem rozmowy jest mit kozaczyzny, który rozmówcy odnoszą do wydarzeń współczesnych, np. Majdanu.